Sağlık Açısından Ahşap Oyuncakların Faydaları

Ebeveynler çocukları için her ürünün en sağlıklısını tercih eder. Ahşap oyuncak çeşitlerinin ekolojik bir malzemeden yapılmış olması onun ebeveynler için çocuklarının kullanımına sunmasının nedenidir.

Ayrıca işlenmesi kolay bir yapıya sahip olduğu için hayalleri zorlayacak kadar çok oyuncak çeşidi üretilebilir. Bununla birlikte ahşap oyuncaklar ile doğal ve yenilenebilir olduğu için çocuk sağlığı açısından önemli faydaları vardır. Bu faydaları şöyle sıralayabiliriz:

-Ahşap oyuncak plastik ve benzeri maddeler veya toksinler içermediği için faydalıdır.
-Doğal malzemelerden yapıldığı için geri dönüşümü kolaydır.
-Pil ve plastik parçalar içermediği için yutma gibi tehlikeler içermez.
-Eğitici ahşap oyuncak çeşitleri ile fiziksel etkileşime geçmek mümkün olduğu için çocuk sağlığı açısından faydalıdır.
-Doğaya zarar vermez.
-Ahşap oyuncaklar şekilleri itibari ile çocukları yaralayan ve zarar veren bir yapıda değildir.
-Antibakteriyel ve kolay temizlenme özellikleri, bakteri ve mikroplardan uzak tutar.
-Çocuğa fazla sayıda oyuncak almak yerine nitelikli ve sağlıklı ahşap oyuncaklar tercih etmek gelişimi için daha faydalıdır.
-Oyuncaklar sürekli çocuk ile temas içerisinde olur. Çocuklar oyuncaklara dokunur, ağızlarına götürür. Bu da eğer o oyuncak doğru malzemelerden üretilmemişse sağlık açısından problemli durumlara sebep olur.
-Diğer yoğun kimyasal içeren plastik oyuncaklara nazaran bu ahşap oyuncaklar, tehlikeli malzemelerden mümkün olduğunca arındırılmıştır. Hamdır, doğaldır.
-Ahşap oyuncaklar diğer oyuncaklara göre çok daha uzun ömürlüdür. Kolay kolay dağılmaz, parçalanmaz ve aşınmaz.
-Yapıları oldukça basittir, çocuğunun zihnini ve fiziksel gelişimini gereğinden fazla zorlamaz.
-Çocuğunun duyularına hitap eder. Çocuğun oyuncak üzerindeki dokuyu hisseder ve ahşabın kokusunu alır, bu sayede doğa ile arasında küçük de olsa bir bağlantı kurulur.
-Ahşap oyuncaklar genellikle köşeleri oval şekilde tasarlanır, sivri ve çocuğuna zarar verebilme ihtimali olan hatları yoktur.
-Çoğunlukla zeka geliştirici oyuncaklar olarak da değerlendirilebilecek, çocuğun zihinsel gelişimine katkıda bulunacak oyuncaklardır.

Sohbeti aç
Yardım İstermisiniz?
Merhaba, bilgi almak ister misiniz?