Hakkımızda

doğadanya_ hakkımızda

Doğadanya

Merhabalar ben Emel Sevencan Kaplan, Çocuk Ergen ve Aile Danışmanıyım. Üsküdar Üniversitesi Sosyal Hizmetler, İstanbul Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümü mezunuyum.Sakarya Üniversitesi Pdr. Ana bilim dalında yüksek lisansımı yaptım.5 yıl okul öncesi kurumlarında çalıştıktan sonra 2013 yılı itibariyle kendi ofisimde danışmanlık yapmaya başladım. Çocukluğundan itibaren ahşabın içinde büyüyen eşim, Yunus Emre ile, pandemi de kurduğumuz hayali gerçekleştirmek üzere “Doğadanya” doğal ahşap hobi, atölye ve danışmanlık merkezini kurduk. Kendisi “Natur pirat” da Doğa ve Orman pedagojisi eğitimlerine devam ediyor. İstanbul Üniversitesi Kültürel Miras ve Turizm bölümü mezunu olup, Türkiye’yi yurt dışında temsil etmiş bir halk oyunları eğitmenidir, aynı zamanda  “İstanbul Akrida Okulları”nda 5 şubede Ahşap dersleri vermektedir.

Ahşabın insanlar tarafından kullanımı antik çağlara dayanmakta. Şehirlerin baş döndüren modernizasyonu, tüm dünyada metal, plastik, beton gibi yapısal malzemelerin kullanımını arttırmakla birlikte; son yıllarda ahşaba olan rağbet tekrar yükselişe geçti.

Bunun en önemli sebebi ahşabın insan psikolojisi üzerinde yarattığı rahatlatıcı etkisiydi. İnsanın doğaya aidiyetini pekiştiren ahşap, pozitif ve olumlu düşüncelere teşvik etmesi açısından oldukça önemli. Kalp ritmini düzenlemesi ile birlikte, bilimsel çalışmalar da  göstermekte ki ahşap ve doğanın insanlar üzerinde dikkat gücünü ve odaklanma yeteneğini yükselten ve konsantrasyonu arttıran  etkilere de neden olmakta. Psikolojik etkileri, okullarda öğrenciler üzerinde de denenmiştir. Doğal ahşap malzemelerle çalışan  öğrencilerin nabız hızındaki bir değişim gözlenmiş, sabah oluşan stres, okula geldikten hemen sonra azalmış ve tekrar yükselmemiştir.

do
dogadanya

Diğer öğrencilerin stres seviyesi ise gün boyunca devam etmiş. Yorgunluk ve verimsizlik duyguları gibi stres deneyimleri, ahşap çalışanlarda ise daha az olmuştur.

Avrupa’ da birçok ekol; forest school, waldorf ekolü, reggio emila yaklaşımları, montessori felsefesi, doğa ve orman pedagojisi doğayı yaparak yaşayarak öğrenme metodu olarak kullanır.Etkinlikler genelde yarı yapılandırılmışdır. Bireysel farklılıklar önem taşır.

Bizler çocuklarımız için hem kas becerilerini ve özgüvenlerini destekleyen ,hem de; psikolojik sağlamlıklarını hedefleyen eklektik atölyeleri  içeren programlar oluşturuyor, gelişimlerini destekliyor, ailelere çocuk yetiştirme tutumları, davranış bozuklukları ile ilgili birçok konuda pedagojik danışmanlık desteği vermeyi hedefliyoruz. Bizi daha yakından tanımak isterseniz her zaman sıcak kahvemiz var bekleriz.

Emel-Emre Kaplan

Sohbeti aç
Yardım İstermisiniz?
Merhaba, bilgi almak ister misiniz?